Prominent & Leading Manufacturer from Jaipur, we offer cotton printed fabric, cotton printed dress material, cotton running fabric, printed cotton fabric, sanganari print fabric and cotton screen print fabric.
₹ 78 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| GSM | 285 |
| Packaging Type | Piece |
| Gauge | 20 |
| Wash Care | Machine wash |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Pattern Type | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Width | 44-45 |
| GSM | 250-300 |
| Pattern | Printed |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 78 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Width | 35 inches/89cm |
| Pattern Type | Printed |
| GSM | 245 |
| Packaging Type | Piece |
| Wash Care | Machine wash |
| Season | Suitable for Summer |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 78 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Width | 32 inches/81cm |
| Pattern Type | Printed |
| GSM | 255 |
| Packaging Type | Than |
| Wash Care | Machine wash |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 78 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Wash Care | Machine Wash |
| GSM | 265 |
| Width | 36 Inches/90 cm |
| Season | Suitable for Summer |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 78 / Meter Get Latest Price
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Material | Cotton |
| GSM | 265 |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 24 |
| Yarn Count | 40's |
| Weight | Light Weight Fabric |
| Packaging Type | Piece |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 78 / Meter Get Latest Price
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Material | Cotton |
| GSM | 275 |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 24 |
| Yarn Count | 34's |
| Weight | Light Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 78 / Meter Get Latest Price
| Usage | Apparel/Clothing |
| Material | Cotton |
| GSM | 275 |
| Season | Suitable for Summer |
| Yarn Count | 20's |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 78 / Meter Get Latest Price
| Usage | Apparel/Clothing |
| Material | Cotton |
| GSM | 295 |
| Season | Suitable for Summer |
| Yarn Count | 20's |
| Weight | Light Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Arun Chhipa (Manager)
Bagru Hastkala Printers
Laxminath Chok, Chhipo Ka Mohalla, Bagru, Jaipur - 303007, Rajasthan, India