Offering you a complete choice of products which include cotton tote bags, bagru print tote bag, printed cotton tote bags, jaipuri tote bags, jaipuri cotton tote bags and cotton printed tote bag.
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3.9 kg |
| Pattern | Printed |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Color | Multicolor |
| Is It Handmade | Handmade |
| Fabric | Cotton |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Closure Type | Zipper |
| Bag Type | Tote Bag |
| Occasion | Party Wear |
| Gender | Female |
| Strap Type | Single Handle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3 kg |
| Style | Handled |
| Pattern | Printed |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Color | Multicolor |
| Is It Handmade | Handmade |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3.8 kg |
| Pattern | Printed |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Color | Multicolor |
| Is It Handmade | Handmade |
| Fabric | Cotton |
| Wash Care | Handwash |
| Thickness Micron | 1 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Color | Multicolor |
| Bag Type | Tote Bag |
| Closure Type | Zipper |
| Occasion | Party Wear |
| Gender | Female |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 kg |
| Pattern | Printed |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Color | Multicolor |
| Is It Handmade | Handmade |
| Packaging Type | Box |
| Fabric | Cotton |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4.7 kg |
| Pattern | Printed |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Color | Multicolor |
| Is It Handmade | Handmade |
| Packaging Type | Box |
| Fabric | Cotton |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Eco Friendly |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5.5 kg |
| Pattern | Printed |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Color | Multicolor |
| Is It Handmade | Handmade |
| Fabric | Cotton |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4 kg |
| Style | Handled |
| Pattern | Printed |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Color | Multicolor |
| Is It Handmade | Handmade |
| Fabric | Cotton |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Color | Multicolor |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Material | Canvas |
| Is It Handmade | Handmade |
| Eco Friendly | Yes |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity Type | 4 kg |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Color | Multicolor |
| Bag Type | Tote Bag |
| Closure Type | Zipper |
| Occasion | Party Wear |
| Gender | Female |
| Country of Origin | Made in India |
Arun Chhipa (Manager)
Bagru Hastkala Printers
Laxminath Chok, Chhipo Ka Mohalla, Bagru, Jaipur - 303007, Rajasthan, India