Leading Manufacturer of cotton handblock gold print fabric, hand block print cotton fabric, floral print cotton fabric, bagru print fabric, cotton kantha fabric and dabu print handblock print fabric from Jaipur.
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Prints/Pattern | Block Print |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| GSM | 264 |
| Wash Care | Machine Wash |
| Width | 44 inch |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 16 |
| Yarn Count | 20's |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Prints/Pattern | Block Print |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Wash Care | Machine Wash |
| GSM | 220 |
| Width | 44 inches |
| Season | Suitable for Summer |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Width(In Inches) | 44-45 |
| Material | Cotton |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| Pattern Type | Printed |
| Pattern / Design | Floral |
| GSM | 315 |
| Packaging Type | Than |
| Wash Care | Machine wash |
| Season | Suitable for Summer |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| GSM | 294 |
| Width | 31 Inches/78 cm |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 18 |
| Yarn Count | 25's |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 585 / Meter Get Latest Price
| Material | Pure Cotton |
| Prints/Pattern | Batik Prints |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Packaging Type | Than |
| Yarn Count | kantha |
| Gauge | 16 |
| Type | Powerloom |
| Fabric Type | Sustainable Fabrics |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Color | Blue |
| Prints/Pattern | Block Print |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Wash Care | Machine Wash |
| GSM | 264 |
| Width | 33 Inches/83 cm |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 24 |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Prints/Pattern | Block Print |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Wash Care | Machine Wash |
| GSM | 235 |
| Width | 40 Inches/102 cm |
| Season | Suitable for Summer |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Color | Blue |
| Prints/Pattern | Block Print |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| GSM | 295 |
| Wash Care | Machine Wash |
| Width | 44inches |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 16 |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Prints/Pattern | Block Print |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Wash Care | Machine Wash |
| GSM | 265 |
| Width | 31 Inches/78 cm |
| Season | Suitable for Summer |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Wash Care | Machine Wash |
| GSM | 275 |
| Width | 33 Inches/83 cm |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 18 |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Colour | Blue |
| Width | 32 inches/81cm |
| Pattern Type | Printed |
| GSM | 275 |
| Packaging Type | Than |
| Wash Care | Machine wash |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Prints/Pattern | Block Print |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Wash Care | Machine Wash |
| GSM | 264 |
| Width | 37 Inches/93 cm |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 18 |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Prints/Pattern | Block Print |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Wash Care | Machine Wash |
| GSM | 295 |
| Width | 33 Inches/83 cm |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 18 |
| Yarn Count | 30's |
| Weight | Light Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Prints/Pattern | Block Print |
| Usage | Apparel/Clothing |
| GSM | 235 |
| Wash Care | Machine Wash |
| Width | 31 Inches/78 cm |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 24 |
| Yarn Count | 20's |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 695 / Piece Get Latest Price
| Stitch Type | Unstitched |
| Fabric | Cotton |
| Top Fabric | Pure Cotton |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Casual Wear |
| 1 Set Includes | Suit Set With Mul Cotton Dupatta |
| Country of Origin | Made in India |
| Dupatta | 2.5 mtr |
| Salwar | 2.5 mtr |
| Top | 2.5 mtr |
₹ 695 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Stitch Type | Unstitched |
| Color | Blue |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Handwash |
| 1 Set Includes | Suit Set With Mulmul Dupatta |
| Country of Origin | Made in India |
| Top | 2.5 mtr |
| Dupatta | 2.5 mtr |
| Salwar | 2.5 mtr |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Usage | Apparel/Clothing |
| Wash Care | Machine Wash |
| GSM | 244 |
| Width | 31 Inches/78 cm |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 24 |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Usage | Apparel/Clothing |
| Wash Care | Machine Wash |
| GSM | 300 |
| Width | 37 Inches/93 cm |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 24 |
| Yarn Count | 30's |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Prints/Pattern | Block Print |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Wash Care | Machine Wash |
| GSM | 282 |
| Width | 40 Inches/102 cm |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 24 |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Print Technique | Hand Block |
| Prints/Pattern | Block Print |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| GSM | 274 |
| Gauge | 16 |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
Arun Chhipa (Manager)
Bagru Hastkala Printers
Laxminath Chok, Chhipo Ka Mohalla, Bagru, Jaipur - 303007, Rajasthan, India