Offering you a complete choice of products which include handblock print chanderi silk saree ., bagru print chanderi silk saree., printed chanderi silk saree ., dabu print chanderi silk sarees, indigo dabu print chanderi silk saree . and vanaspati print chanderi silk saree..
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Work | handblock |
| Brand | bhkp |
| Saree Weight | .500 |
| Make | Hand Made |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse Length | .80 |
| Occasion | Festive Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1425 / Piece Get Latest Price
| Work | Hand Painted |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Material | Chanderi Silk |
| Width | 44 inch |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Color | Yellow |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | Bhkp |
| Blouse Length | .80 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Work | Hand work |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Contains | 5 |
| Occasion | Festive Wear |
| Brand | bhkp |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Length | .80 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | .80 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Brand | bhkp |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Length | .80 |
| Blouse Fabric | Silk |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Make | Hand Made |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Work | Hand work |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | bhkp |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Length | .80 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Arun Chhipa (Manager)
Bagru Hastkala Printers
Laxminath Chok, Chhipo Ka Mohalla, Bagru, Jaipur - 303007, Rajasthan, India