Our product range includes a wide range of bagru chiffon saree, contrast blouse chiffon saree, peach chiffon saree, plain kota doriya sarees, blue bandhej saree and jaipuri chiffon saree.
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Party Wear |
| Saree Fabric | Chiffon |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Color | Blue |
| Saree Length | 5.2 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Chiffon |
| Color | White |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Size | 5.9 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Chiffon |
| Color | Peach |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Size | 5.4 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 595 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bhkp |
| Blouse Length | 1 Mtr |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Kota Doriya |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Pattern | Plain |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Pattern | Printed |
| Color | Blue |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 5.8 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Color | Blue |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Occasion | Party Wear |
| Packaging Type | Box |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Chiffon |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Pink |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Size | 5.8 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Chiffon |
| Occasion | Party Wear |
| Color | White, Red |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Size | 5.2 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Chiffon |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Pink |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Size | 5.9 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Pattern | Printed |
| Color | Red |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 5.8 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Color | Yellow |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Chiffon |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Yellow |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Size | 5.2 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Chiffon |
| Color | Blue |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Color | Green |
| Fabric | Chiffon |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Chiffon |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Chiffon |
| Color | Pink |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Print Type | Plain |
| Size | 5.3 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Chiffon |
| Color | Blue |
| Occasion | Casual Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Size | 5.4 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Chiffon |
| Color | Green |
| Occasion | Party Wear |
| Size | 5.7 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
Arun Chhipa (Manager)
Bagru Hastkala Printers
Laxminath Chok, Chhipo Ka Mohalla, Bagru, Jaipur - 303007, Rajasthan, India