Our range of products include vanaspati hand block print saree, vasaspati print chanderi silk saree, handblock printed chanderi silk saree ., bagru print chanderi silk saree, chanderi silk saree hand block print and ladies chanderi silk cotton saree.
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Saree Fabric | Chanderi Silk |
| Work | hand block |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Wash Care | Machine wash |
| Occasion | Festive Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Print Type | Block Print |
| Color | Green |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Work | handblock |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Fabric | Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Maheshwari Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Work | handblock |
| Brand | bhkp |
| Saree Weight | .500 |
| Make | Hand Made |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse Length | .80 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Festive Wear |
| Packaging Type | Box |
| Saree Fabric | Chanderi Silk |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.2 m |
| Saree Fabric | Chanderi Silk |
| Work | hand block |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Printed |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Chanderi |
| Fabric | Chanderi silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Work | Printed |
| Occasion | Festive Wear |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Border Type | Zari Border |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Chanderi |
| Fabric | chanderi silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Work | Printed |
| Occasion | Festive Wear |
| Brand | Bhkp |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Border Type | Zari Border |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Brand | Bhkp |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Brand | Bhkp |
| Wash Care | Handwash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Work | hand block . |
| Color | Pink |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Chanderi |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Blue |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Material | Chanderi Silk |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Saree Fabric | Chanderi Silk |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Wash Care | Machine wash |
| Occasion | Festive Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Block Print |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Work | Resham Work |
| Color | Pink |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Brand | bagru hastkala printers |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | .80 |
| Blouse Fabric | Silk |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print or Pattern | Block Print |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | bhkp |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Brand | bhkp |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | .80 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Work | Hand Painted |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Casual Wear |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 5.5 m |
| Set Content | With Blouse |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Color | Red |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | BHKP |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80 cm |
| Set Content | With Out Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Bagru Printed |
| Fabric | Chanderi Silk |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Fabric | Chanderi Silk |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 5.3 m |
| Occasion | Festive Wear |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Fabric | Chanderi Silk |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Brand | Bagru Hast Kala Printers |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Fabric | Chanderi Silk |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Color | Blue |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Wash Care | Handwash |
| Set Content | With Out Blouse Piece |
| Saree Fabric | Chanderi Silk |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Color | Blue |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Brand | Bhkp |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Material | nderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Color | Purple |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | BHKP |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80 cm |
| Set Content | With Out Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Bagru Printed |
| Fabric | Chanderi Silk |
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Brand | BHKP |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80 cm |
| Set Content | With Out Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Bagru Printed |
| Fabric | Chanderi Silk |
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Brand | BHKP |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80 cm |
| Set Content | With Out Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Bagru Printed |
| Fabric | Chanderi Silk |
₹ 1448 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | BHKP |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80 cm |
| Set Content | With Out Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Bagru Printed |
| Fabric | Chanderi Silk |
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Brand | BHKP |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80 cm |
| Set Content | With Out Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Bagru Printed |
| Fabric | Chanderi Silk |
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Brand | BHKP |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80 cm |
| Set Content | With Out Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Bagru Printed |
| Fabric | Chanderi Silk |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | bhkp |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Fabric | Silk |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Make | Hand Made |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 5.5 m |
| Set Content | With Blouse |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Chanderi Silk |
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Color | Pink |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Material | Chanderi Silk |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Arun Chhipa (Manager)
Bagru Hastkala Printers
Laxminath Chok, Chhipo Ka Mohalla, Bagru, Jaipur - 303007, Rajasthan, India